Ange ditt sökord

Annons:

Varför försvinner inte min mjäll?

Hej. Jag har sedan två år tillbaka har grova problem med mjäll i håret. Tidigare har det funkat med Fungoral mjällschampo fast för ca. 8 månader sedan blev mjällen värre och nu går det inte bort alls. Jag har för 5 månader sedan fått Elocon utskrivet, som skulle hjälpa mot hårbotteneksem och använde det i två månader, men utan några resultat. Jag ringde till läkaren och sa detta och hon ville inte skriva remiss till sjukhuset för hon tyckte inte det var ngt akut. Men jo det är det tycker jag. När jag använder fungoral så blir det mer mjäll och inget verkar hjälpa just nu. Jag använde ett tag 5% salicylolja men det hjälpte inte heller. Det gjorde mig mjällfri i två dagar men sedan kom den kraftiga mjällen tillbaka. (Jag har sökt igenom forumet men har inte hittat ngn som har lika grova besvär som jag. Jag blir tvungen att ha på mig keps i skolan för att dölja min mjäll och jag mår psykiskt dåligt då jag hela tiden måste se mig för på mina axlar så att det inte ligger ett lager av mjäll på tröjan. Jag kan dra fingrana genom håret en hel dag och det slutar ändå inte att “snöa”.) Har ni några bra tips?

Hej!
Elocon brukar fungera bra vid hårbotteneksem och mjäll. Däremot måste man ha realistiska förväntningar på hur länge det fungerar, boten är inte permanent utan fjällningen brukar komma tillbaka. Det schema vi brukar rekommendera är dagligen första veckan, därefter 1-2 ggr per vecka som underhållsbehandling. Det kan vara en fördel att använda något milt schampo istället för eller varvat med Fungoral under behandlingen med Elocon, så att inte hårbotten blir för uttorkad. Salicylolja är ju ganska jobbigt att använda eftersom det är fett, föreslår istället att du ber din läkare att skriva ut salicyl i Decubal kräm, som är vattenlösligt. Denna behandling är bara till för att avfjälla (om man har tjocka fjällkakor i hårbotten) och därefter ska kortisonbehandlingen göras.
Om du har gjort som jag beskriver, finns anledning att be om remiss till hudläkare.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 30 april, 2004 Publicerad: 30 april, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: