Hej!
Gick till doktorn för att jag hade utslag på vänstra kinden och halsen. Fick diagnosen eksem, orsakad av mental stress.
Behandlade med Dermovat 0.05% kräm 2 ggr dagligen i 3 dgr. Övergick sedan till Mildison Lipid 1% kräm 2 ggr dagligen i 1 vecka. Har varvat detta med mjukgörande kräm CCS från Apoteket.
Får ej använda mer kortison enligt anvisningarna.
Just nu har eksemen spridit sig till högra kinden, under ögonen, och nyckelbenen. Det ser infekterat ut, variga sår, torrt och hemsk klåda som inte lindrats av krämerna.
Har en aningen svullen körtel under örat på vänstra sidan.
Vad ska jag göra?
Mvh
Afrodite
Vad är det? (Hudproblem)
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?