Ange ditt sökord

Annons:

Vad är det för vita prickar som uppstått efter solning?

Hej! Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hej! Hudåkommor är ju ofta sådan som behöver ses för att kunna diagnostiseras och tyvärr är det i det här fallet omöjligt att säga bara på beskrivningen vad det rör sig om. Vanliga orsaker till vita fläckar i huden, alltså områden som inte är upphöjda, är:

  • ärr efter någon annan hudåkomma (tex efter att man kliat bort finnar eller liknande)
  • pityriasis versicolor (brukar vara lite större fläckar än det du beskriver, ofta på rygg och bröst, orsakat av en svamp som går att behandla bort)
  • vitiligo (mindre vanligt, välavgränsade helt avpigmenterade fält på typiska lokaler).

Om de inte försvinner av sig själv rekommenderar jag att du låter en läkare titta på det.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Sofia Åkerlund
Dermatologi
Uppdaterad: 1 februari, 2023 Publicerad: 1 februari, 2023

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Hud & Hår

Behöver man solkräm året om?

Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?

Hud & Hår

Behandling av pormaskar/ärr/torr hud

Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: