Ange ditt sökord

Annons:

Torr som en öken i öronen

Hej

Jag är en kille på 30 år som nu i vinter har fått ett problem. Jag har alltid använt tops ganska ofta och alltid varit lite torr i öronen, men nu har det blivit jobbigt. Huden blir så torr att den spricker och börjar flagna i örat. Detta gör också att det ibland börjar rinna vätska från sprickorna som sedan stelnar och som jag pillar bort. Jag har provat med allt från vaselin, idominsalva, helosansalva och andra fuktkrämer men det blir likadant igen. Jag har även försökt med att inte duscha mer än 3 gånger i veckan men det blir inte bättre. Jag vill ha tillbaka min vanliga smidiga hud! Hur ska jag göra?

Mvh
Fredrik

Hej!
Hörselgångseksem kan vara besvärligt och bli kroniskt eftersom det kliar och man då i regel inte kan låta bli att klia tillbaka med olika saker; tops, tändstickor, hårnålar mm används ofta. Det finns en kortisonlösning i endospipetter som är utprovade för behandling av denna typ av eksem. Det är en stark kortisonlösning som skrivs på recept, vilket säkert din husläkare kan göra!
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 24 februari, 2004 Publicerad: 24 februari, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: