Ange ditt sökord

Annons:

Salva runt ögonen?

Hej,
jag har haft eksem i olika utsträckning under hela livet, mycket som barn men mindre som vuxen (nu 32 år). Huvudsakligen på fingrar och handleder. På senare år har jag dock kunnat hålla dem i schack med mild receptfri kortisonsalva och feta mjukgörande salvor typ Locobase. Senaste månaden har jag fått tilltagande eksem på ögonlocken och under ögonen. Ögonen blir irriterade, eksemen på ögonlocken vätskar sig och hela området känns varmt, ömt och irriterat. Jag lider av symptomen men vågar inte behandla eksem runt ögonen med kortisonsalva utan använder Locobase, Helosan eller tom Försvarets hudsalva för att lindra, utan egentlig effekt. Har du några ideer om vad detta kan vara, varför det har kommit så kraftigt runt båda ögonen just nu (allergisk reaktion?) och kan du rekommendera någon salva att behandla med dagligen.
Tacksam för svar.

Svar till signaturen Tomas
Du har ju ett atopiskt eksem sedan barndomen och i vuxen ålder är det vanligt att man får eksem kring ögonen, speciellt på våren och försommaren med mycket pollen och gräsblomning. Man kan mycket väl använda hydrokortisonkräm på ögonlocken under en vecka om det är besvärligt. Dessutom bör du nog använda ögondroppar(Lomudal).

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 6 maj, 2002 Publicerad: 6 maj, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: