Vår ena katt har fått ringorm! Hur stor är risken att vi människor i familjen också får det. Vi är mellan 43 och 13 år. Katten är av långhårsras och har blivit kammad dagligen av mig. Hur är symptomen om den dyker upp. Var sätter det sig oftast? Hur botar man det? Måste man desinficera hela huset? Mycket tacksam för svar.
Om katten fått ringorm.
Svar till signaturen Eva.
Svampinfektion, så kallad dermatofytinfektion är vanlig hos husdjur, speciellt hos katt, marsvin och kanin. Det är vanligt att svampinfektionen smittar till människa, hur snabbt och vilken utbredning den får beror på typen av svamp. Vid en vanlig sorts svamp hos katt som kallas microsporum canis ses ofta snabba och utbredda hudinfektioner hos människa. Symtomen visar sig som runda fjällande kliande utslag som växer i storlek och sprider sig ut från den första kontaktytan, oftast är randen av utslaget mest fjällande. Ibland kan djupare infektioner uppstå med varblåsor och djupare infiltrat. Smittan ses först på huden där direktkontakt förekommit, ofta kring hals, ansikte, överarmar. Behandlingen beror på utbredning och djup av hudförändringarna. Vid avgränsade lindriga former räcker lokal-behandling med svampdödande kräm, vid mer utbredda former måste ibland behandling ges i tablettform. Huset behöver ej desinficeras, smittan sker framför allt vid direktkontakt. Det är viktigt att katten behandlas ordentligt. Om familjemedlemmar blivit smittade så ser man alltid utslag på huden.
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?