För ca 20 år sen började jag få ytliga blodkärl på fötterna, speciellt på höger fot. Nu är snart hela foten blålila och det “kryper” uppför benet! Det gör inte ont men det är mycket störande utseendemässigt! Vad kan det bero på och kan man göra något åt det? / Inger, 58
Mina fötter har fått ytliga blodkärl

Detta är en del i normalt åldrande i hud och blodkärl. Förhindra denna förändring går inte. Behandling av dessa kärlförändringar görs inte i offentlig vård . Men det finns kliniker i privat sektor som troligen kan hjälpa dig.
Observera dock att det är svårt att göra en bedömning utan en undersökning, så sök alltid vård för att få säkraste bedömningen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Varför två blodtrycksmediciner samtidigt?
känner en dam som äter 2 olika blodtrycksmediciner och har gjort det under en längre tid. Varför får man 2 blodtrycksmediciner och ska man fortsätta att ta dom hela tiden sen?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?