Ange ditt sökord

Annons:

“Luckydragon” (kvinna 24) lider av acne på rygg, bröst samt i ansiktet:

Jag hade inte problem med acne i tonåren, utan det bröt ut i 20-årsåldern. Jag behandlar huden med benzoylperoxid samt äter tetracykliner för andra gången. Jag har även använt dalacin kutan lösning i tre omgångar, samt differin i en omgång. Varken Dalacin eller Differin ger någon större effekt, men benzoylperoxid hjälper hyggligt och vid förra tetracyklinbehandlingen höll sig aknen borta i ungefär ett halvår. Nu undrar jag:

1. Brukar vuxenakne ge med sig med tiden?
2. Jag hör ibland att tillskott av zink, b-vitaminer och mycket vatten ska hjälpa mot akne. Har du haft patienter som vittnat om att det kan stämma, eller är det bara båg? På senare tid har man väl börjat omvärdera uppfattningen att akne inte har något samband med kosten? Jag är vegetarian, kan det medföra en ökad benägenhet för akne?
3. Kan akne förvärras av tvättmedels- eller kemikalierester i kläder och lakan?
4. Förvärras akne om huden irriteras, t ex av peelingkrämer eller stickiga eller hårda kläder och handdukar?

Skrivet av Anders Hallén…
1. Din akne startade lite senare än tonåren vilket är vanligt – akne är inte någon tonårssjukdom om än vanligast då. Även sen akne brukar läka ut, men det är alltid omöjligt att förutsäga när det sker. Man kan få en antydan genom att kontrollera om det finns långdragen akne i familjen.
2. Det saknas vetenskapliga belägg för att kosttillskott av olika slag skulle ha effekt. Inte heller torde din vegetariska kost spela någon roll.
3. Det krävs en urusel tvättmaskin för att det skall bli tvättmedelsrester kvar som spelar roll. Och i så fall ger de mer eksem-irritation än akne.
4. Irritation i sig ger nog inte mycket akne men kan bidra till att försvåra behandlingen, som i sig kan vara irriterande.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: