Jag och min 8-åriga dotter har en sådan klåda! Det kliar i hårbotten, och på hela kroppen, mestadels på rygg, armar och axlar. Har även mycket små knottror (ser ut som små finnar) på armar, ben och rygg mm. Har tittat efter löss men dock inte hittat några sådanan eller ngt annat. Det enda är att både hon och jag har mer mjäll nu än vanligt.
Det blir lite bättre efter dusch men klådan återkommer alltid. Vi har nu haft så här i några veckor. Har även märkt att jag när jag borstar håret att det liksom fastnar som “damtussliknande saker i borsten; kvalster?
Vore så tacksam för svar!
Loppor, skabb, löss?
Den enda klåda "som smittar" är skabb. Skabb orsakas av ett litet kvalster som sitter precis under hudytan. Kroppen reagerar med en allergisk reaktion mot detta kvalster och ungefär 6 veckor efter att man blivit smittad uppstår klåda som så småningom sprider sig över större delen av kroppen. Vid skabb har man aldrig klåda i hårbotten som vuxen och man har aldrig ökad mjällbildning. Det finns ingen sorts kvalster som ser ut som dammtussar och sitter i hårbotten. Vid misstanke om hårlöss som ger klåda främst i hårbotten och ej på övriga kroppen kan man ta kontakt med skolsköterskan i den skola din dotter går i och höra om hårlöss går i klassen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?