Hej! Jag har haft en leverfläck på ryggen länge, den är lite utstående och har inte sett konstig ut. Idag märkte jag att det blödde från den rejält och likt en sårskorpa drog jag loss den! Det gjorde inte ont, nu blöder det lite granna och kvar är istället ett sår. Jag vet inte hur den har sett ut de senaste dagarna eller om jag fastnat i något. Har inte känt av något från den. Bör jag söka läkare? Kan detta vara ett tecken malingt melanom i leverfläcken? Anna, 29 år
Leverfläck på ryggen
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?
Behöver man solkräm året om?
Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?