Ange ditt sökord

Annons:

Långvarigt, vätskande eksem på foten

Hej,
Jag besökte läkare för ca 1 år sedan och fick pencillin, anti-bakteriell kräm och Cortisonsalva. Diagnosen den gången var staffylokocker om jag inte minns fel. Det gällde då små, vätskande utslag i ansikte, på armar och bål. Hade även ett större utslag på höger fot som aldrig blev bra. Förutom det sistnämnda, försvann alla övriga symptom.

Hela översidan av höger fot är nu täckt av ett vätskande, rosa eksem som aldrig vill bli bra. Det kan stundtals bli bättre, men kommer oftast tillbaka. Jag använder receptfri kortisonsalva, vilket gör eksemet bättre. Försöker använda salvekompress för att inte slita på eksemet när jag måste använda skor under längre tid. Vet inte riktigt hur jag ska behandla detta. Eksemet är som sagt rosa, vätskande och med tunn, blank hud. Ibland torkar det, men skorpor slits lätt av och ibland uppstår blödande sprickor – sen är jag tillbaka där jag började.

Skulle vara otroligt tacksam för hjälp.

/ Rikard

Vid eksembesvär i huden blir huden torr och sprucken. Detta innebär att kroppens normala försvar mot bakterier försämras. Just när eksemet vätskar sig och har intorkat sekret är det oftast en kombination av eksem+bakterieinfektion. Man talar om mikrobiellt eksem. Detta kan ibland vara svårbehandlat och kräver många gånger en kombination av antibiotikatabletter tillsammans med en kraftfullare kortisonkräm, t.ex Elocon.
Om besvären är måttliga och det inte är så besvärligt skulle Du kunna pröva med Daktacort eller Cortimyk på apoteket (receptfritt) som är en svag kortisomkräm med både svamp- och bakteriedödande egenskaper. Tvätta huden med tvål+vatten, mjukgörande kräm och använd ovan beskrivna kräm 2 gånger dagligen i 1-2 veckor innan Du börjar glesa ut behandlingarna. Blir Du inget bättre, tycker jag en läkare ska hjälpa Dig med foten. Lycka till, Anders.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 22 juli, 2004 Publicerad: 22 juli, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: