Ange ditt sökord

Annons:

Långdragen Perioral dermatit

Jag är en 33årig kvinna som för ca 4 år sedan fick diagnosen Perioral dermatit. Symptomen hade jag dock haft långt innan dess, kanske lika lång tid. Som behandling har jag använt metronidazol kräm två ggr/dag hela denna tid (4 år). Jag har även fått recept på tetracykliner men pga en svår läkemedelsfobi (traumatisk upplevelse av läkemedelsbiverkan tidigare i livet) har jag ej klarat av ta dessa tabletter. Krämen har dock en hygglig effekt men bara om jag håller mej totalt smink- och hudkrämsfri. Jag börjar bli trött och förbannad minst sagt. Att aldrig känna sig riktigt fin. Använder jag en täckande kräm för att se snygg ut någon kväll så ser jag ut som om jag kokat hakan och truten nästa morgon. Hur ser prognosen ut? Kommer jag aldrig att bli fri från denna åkomma permanent? Läker den aldrig någonsin ut av sig själv utan är det bara tetracyklinet som gäller? Jag tycker att huden börjar åldras i förtid och bli porig och trist och längtar efter att kunna smörja in mej med en rasande lyxig, svindyr ansiktskräm!

Hej! Jag vet inte och har inte kunnat ta reda på om perioral dermatit läker ut av sig själv. Man brukar alltid behandla perioral dermatit, och enligt min erfarenhet är det bara de mildaste fallen som läker helt av krämer. I ditt fall skulle antagligen tetracykliner vara ett bra råd. Kan du inte försöka tala med din läkare just om rädslan för mediciner, de flesta fobier är ju behandlingsbara med olika former av kognitiv terapi (kunskapsbaserad träning). Det låter som att fobin står i vägen för ett bra resultat som du ju verkligen längtar efter!

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 11 mars, 2003 Publicerad: 11 mars, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: