Ange ditt sökord

Annons:

Jag har ett utslag..

vid smalbenet som jag haft i nästan ett år nu.
Det liknade en vanlig bi-stick men efter ca en månad började huden dö runt den.
Jag var hos en läkare som petade lite på den och inte riktigt visste vad det var och bad mig träffa deras hud-specialist.
Han visste heller inte riktigt vad det var, men trodde att det kunde vara nån typ av infektion som jag fått i bi-sticket eftersom jag hade Var i det som liknade mest ett sår efter allt petande och efter att dom tagit bort all död hud och efter att han tömt såret med var och talgkörtel(?). Jag fick också nån stark eksem salva med den men det gjorde ingen skillnad.
Just nu är den neutral.. och det som liknar lite ett ärr men mer brun än själva huden med tre små hål börjar oroa mig lite.. “den” sticker alltså inte utåt på nåt sätt utan är i höjd med resten av huden.

Det här kan vara lite flummigt beskrivet, vore lite enklare om jag kunde skicka en bild istället.
Tycker du att jag ska träffa en läkare igen? Nån att rekommendera? Jag bor i stockholm.

Svar till signaturen - (asdf)
Insektsbett av olika slag av mygg och knott är ju vanligt at man får på benen sommartid. Ofta kliar man flera dagar på dessa bett och då bildas en bindvävsknuta som senare ofta får en brun färgton,ofta ringformad. Det har bildats ett "nodulus cutaneus" eller med ett annat ord "dermatofibrom", en ofarlig förändring. Med tanke på att det är mycket svårt att på din beskrivning tala om vad det är för typ av förändring, och du haft den så länge bör du rådfråga en hudläkare på nytt.
Tyvärr har jag ingen möjliget att rekommendera enskild läkare i en frågespalt av detta slag.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 juni, 2001 Publicerad: 3 juni, 2001

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: