Hejsan
Jag undrar över två saker:
Det ena är att har fått stora ytliga blodådror på baksidan av smalbenen(vaderna) och knävecken, och även insidan av ena knät. Det är inga knutor som vid åderbråck(som mamma har), utan det ser mer ut som ådrorna kryper upp allt ytligare. På framsidan av smalbenen, och framför allt det ena, har jag stora områden som ser ut som smutsgrå blåmärken/fläckar.
I ansiktet har jag bruna fläckar på kinderna och lite på näsan(melasma), och liknande fläckar har jag nu fått på armarna och armbågarna. Alla dessa symtom har jag haft i liten utsträckning under ca. 2-3 år, men senaste året har det ökat markant!
Jag är 34 år, äter Trionetta 28, röker inte och har fått två barn. Jag äter inga andra mediciner.
Vad kan detta bero på och vad kan man göra åt det?
Gråa fläckar/ytliga ådror
Svar till signaturen Carina.
Ytliga tunna blodkärl (telangiectasier) är mycket vanligt på benen, ibland i samband med åderbråck men ses ofta utan detta. Laserbehandling eller insprutning av ämnen son gör att kärlen löds ihop är de behandlingar som prövats mest-med varierande resultat.
Vidare har du tydligen lätt att få bruna fläckar så kallade hyperpigmenteringar. Orsaken kan vara resttillstånd efter inflammation, hormonpåverkan eller kraftig solning. Man kan ibland försöka bleka huden med hydrokinon men det är svårt att få det snyggt.
Liknande frågor
Behöver man solkräm året om?
Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?
Behandling av pormaskar/ärr/torr hud
Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!
Äcklas av kraftig hårväxt
Hej!Jag har mycket problem med generande hårväxt. Har mörkt hår på på hela kroppen, på armarna brukar jag bleka det, men jag har även på brösten, magen, överläppen som jag mår väldigt dåligt över. Brukar dra bort det värsta med pincett men allt går inte bort. Finns det något jag kan göra? Dessutom har jag mycket könshår och det är ganska grovt så om jag rakar bikinilinjen gör det ont och sen växer det ut jättesnabbt igen så det är äckligt stubb där. Samma sak med armhålorna, och när jag rakar mig där så kan jag inte raka bort allt, det syns hur noga jag än rakar och det verkar inte som någon annan har det problemet, har aldrig sett nåt i alla fall. Så jag brukar plocka bort håret där med med pincett men det gör ont och är väldigt jobbigt. Vad ska jag göra? Jag törs inte (och har inte råd med) att få håret borttaget med laser eller liknande och det kanske man inte får göra överallt? Jag lider fruktansvärt mycket av detta, speciellt när jag ska bo ihop med min pojkvän, jag vill inte vara såhär äckligt hårig, jag äcklas över mig själv och vill inte att nån ska se mig eller röra mig, speciellt så äcklas jag av mitt grova könshår som är svart och verkar växa överallt. Hjälp mig snälla!