Ange ditt sökord

Annons:

Finns det risk för komplikationer vid operationer och SLE?

Jag har SLE och vill göra en bröstförstoring. Har jag ökade risker för komplikationer, bör jag avstå?

Kvinna, 36 år

Personer med SLE kan ha en ökad infektionskänslighet, och om sjukdomen är aktiv kan det finnas en ökad risk för komplikationer vid kirurgiska ingrepp. Det är bland annat ökad risk för infektion i vävnaden, sämre sårläkning och hos vissa med SLE även ökad risk för blodproppar. Återhämtningen efter operation kan också vara längre än hos personer utan SLE. När det gäller alla operationer måste man väga dessa risker mot eventuell nytta med operationen. För dig är det viktigt att noga diskutera detta med den reumatolog som är ansvarig för din SLE-behandling och med den kirurg som eventuellt ska utföra bröstförstoringen.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Lichen sclerosus och sammanväxningar i slidan

Har drabbats av hudsjukdomen lichen sedan två år. Jag har svårt att föra in något i slidan pga sammaväxningar.

Kvinnans hälsa

Knöl i bröstet – ska jag söka vård?

Förra året upptäckte jag en liten knöl i högra bröst. den växer, bör jag söka vård igen?

Kvinnans hälsa

Dubbeldos hormoner – ger det mer biverkningar?

Jag har blivit ordinerad dubbel dos av Vinelle för att slippa kraftiga blödningar. Innebär en dubbel dos att även biverkningarna blir svårare (dubbelt så kraftiga)?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: