Ange ditt sökord

Annons:

Eksem och psoriasis?

Är det vanligt att man har både atopiskt eksem och psoriasis?
Jag hade som barn mycket besvär med eksem. Nu är jag 45 och eksemet kan hålla sig lugnt långa perioder, men blossar upp ibland. Jag måste alltid vara noga med att smörja in mig med mjukgörande kräm, annars börjar huden klia och det blir blåsor och eksem, särskilt på händerna.
Problemen är två_
1. Mycket torr hårbotten som ofta kliar. Mjällschampon hjälper inte utan irriterar snarare mer, så jag gissar att det rör sig om torr hårbotten. Använder milt schampo utan parfym, men hårbotten är ändå mycket torr och fjällar en del och klådan kommer ibland (speciellt i pannan och bakom öronen). Kan detta vara en lindrig psoriasis? (ingen av mina föräldrar har eksem, men min far har psoriasis).
2. Blåsor och klåda samt fjällning på ett par tår. Trodde först att det kunde vara fotsvamp och behandlade i ca 2 månader utan förbättring. Nageln har blivit tjock, men är inte helt uppluckrad. Blåsorna ser inte ut som vid eksem och det blir inga riktiga sår heller som det blir när man kliar på eksemhud. Fötterna har förbättrats nu under sommaren, kanske pga. solljus och luftigare skor. Har torr hud trots att jag smörjer mig flitigt och bara duschar var tredje dag. Armbågarna fjällar ofta, men även smalbenen (även detta bättre under sommaren).
Kan det vara en lindrig psoriasis som yttrar sig såhär?
Hur behandla torr hårbotten, att smörja in den med mjukgörande kräm är ju svårt – krämen fastnar ju i håret i stället. Kortisonlösning har jag provat eftersom en hudläkaren sa att jag hade mjälleksem. Besvären blev mycket värre av den behandlingen och det uppstod sår i hårbotten som läkte ut när jag slutade med behandlingen.
Finns det särskilt schampo avsett för psoriasis?

Svar till signaturen Undrande.
Både atopiskt eksem och psoriasis är vanliga hudsjukdomar så det är klart att de kan förekomma tillsammans. Beskrivningen som du gör av dina symtom låter ändå mest som atopiskt eksem. Det är mycket vanligt med klåda och torrhet i hårbotten. Det bästa är faktiskt att använda kräm till exempel Fucidin-hydrokortison och massera in i hårbotten.
Viss fjällning kan ses på armbågar även vid atopiskt eksem.
Det finns tjärhaltigt schampoo vid psoriasis men det bör kan reta hårbotten vid atopiskt eksem.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 juli, 2002 Publicerad: 4 juli, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: