Jag har haft besvärlig eksem från 1999, och ingenting hjälper. Annorlunda till alla andra, min eksem blir värre på sommaren och lugnare i vintern. Jag har provat nästan allt, men vet inte vad ska jag göra. Olika salvor har jag köpt, slutat att använda mörka kläder, doftfria och allergitestad schampo, balsam deo, tvättmedel osv. Största områderna är handleder, armbågar, knän och skalp.
Finns det nånting annat som jag kan pröva? Börjar bli väldig trött..
Eksem, har provat det mesta men inget hjälper
Att ha klåda och eksem som aldrig blir bättre är tyvärr påfrestande, både för en själv och även för omgivningen. Ibland hittar man inte någon orsak, utan det viktigaste är att ge en effektiv behandling. Många gånger börjar man med en starkare kortisonkräm som Elocon eller Betnovat (kräver recept) och då gärna i kombination med fuktighetsbevarande och klådstillande kräm som Propyless eller Propyderm. Räcker inte detta lägger man ofta till ljusbehandling, som för de flesta har en klådstillande och stabiliserande effekt på huden. Fungerar inte heller detta kommer man in på tablettbehandling med immundämpande läkemedel som Imurel, Sandimmun eller Methotrexate. Detta ska dock skötas av en hudläkare med erfarenhet att sköta dessa sjukdomar.
Har Du inte haft kontakt med läkare, tycker jag Din husläkare/vårdcentral hjälper Dig för bedömning och recept. Räcker inte detta får man överväga remiss till en hudspecialist.
/Anders
Liknande frågor
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?
Behöver man solkräm året om?
Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?
Behandling av pormaskar/ärr/torr hud
Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!