Ange ditt sökord

Annons:

Anhörig till deprimerad

Min pappa har sedan i påskas varit i depression till och från, men idag grät han bara och han stänger sig inne, vilket han gjorde i påskas också. Han känner sig ensam och pratar knappt med folk längre och känner sig världelös och orkar ingenting. Han har nyligen gått igenom en skilsmässa och spriten har funnits med, men nu har han inte druckit på ett bra tag. Vad ska man göra som närstående? Snälla ge mig ett svar.. /Ronja, 20

Dina uppgifter tyder på att din far lider av en depression som kan vara allvarlig. Jag anar av din fråga att du inte helt enkelt kan be din far följa med till husläkare eller psykiatrisk jourmottagning för bedömning. Det alternativ som återstå är att kontaktta den psykiariska mottagning (eller akutmottagning) som finns där du bor och beskriva den aktuella situationen. Du kan då få konkreta råd om hur du kan agera. Om man på grundval av det du berättar bedömmer att det skulle finnas behov, så kan man (oftast) även göra hembesök.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Adam Wenell
Uppdaterad: 8 februari, 2012 Publicerad: 8 februari, 2012

Liknande frågor

Depression & Ångest

Blir jättedeppig varje månad

Hej! Jag heter Sofie och är 25 år gammal.

Depression & Ångest

Tryck över bröstet

Hej! I några år nu har jag ibland, tidigare sällan, drabbats av någon sorts attacker.

Depression & Ångest

Testa behandling med psilocybin

Vart kan jag anmäla mig om att frivilligt få testa psilocibyn?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: