Ange ditt sökord

Annons:

Alopecia areata

Hej!!!
Jag är 16 år gammal och har haft Alopecia areata sedan jag var ca 5 år. Jag äter vitaminer och det hjälper väl lite, men det botar ju inte. Jag ska gå till en doktor som ska kolla upp det igen (var hos en när vi upptäckte det men då kunde de inget göra), men jag kände att jag måste fråga nu. Jag mår jättedåligt av detta, och jag förstår inte hur jag ska kunna klara mig om jag inte får tillbaka mitt hår faktiskt, så illa är det. Säg nu inte bara att jag ska gå till en psykolog för det kommer iallafall inte att hjälpa, jag vet det. Det är inte där felet ligger. Så min fråga är: Hur stor är chansen att jag kommer att bli botad mot alopecia areata ochy vad finns det för botemedel i dagens läge???
Är mycket tacksam för ärligt svar.

Svar till signaturen Orkar ej mer
I de flesta fall har alopecia areata god prognos med återväxt av hår inom 1-2 år. Om du har haft samma område med håravfall sedan 5 år minskar chansen att håret skall återkomma där. Vi har idag ingen riktigt bra behandlingsmetod mot alopecia areata, men en metod som skulle kunna fungera nu när du blivit vuxen, är att pensla på en lösning som skapar en kontaktallergi i hårbotten och därmed "slår ut" den immunologisk reaktion som givit håravfallet. Ibland fungerar detta.
Psykolog kan hjälpa dig att bättre hantera din hårsjukdom men alopecia areata är inte en sjukdom som orsakas av psykologiska faktorer. Personer med atopiskt eksem har större risk att få alopecia areata och arvsanlag spelar också roll.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 april, 2002 Publicerad: 3 april, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: