Ange ditt sökord

Annons:

Är det tekniskt möjligt att dö av sorg?

Hej! Är det tekniskt möjligt att dö av sorg / Johan 28

Man pratar ju om “brustet hjärta” vid svår sorg . ”Brustet hjärta” eller Takotsubo (kommer från japanska ordet för bläckfisk). Hjärtmuskelinflammation är ett tillstånd som kan inträffa vid plötslig emotionell stress, som plötslig död av en nära älskad, en smärtsam skilsmässa etc. Det kan leda till akut hjärtinfarkt med dödliga kammar arytmier i hjärtat och en bristning i hjärtkammaren. Orsaken är inte helt klar, men flera mekanismer har föreslagits.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 16 december, 2013 Publicerad: 16 december, 2013

Liknande frågor

Kroppstemperaturen påverkar måendet

Jag har problem med min kroppstemperatur. Jag svettas väldigt mycket, speciellt i armhålorna. Men det skiljer sig från dag till dag. Vissa dagar är fruktansvärda (då hjälper inte ens absolut torr) och andra dagar har jag inga besvär alls. Från några månader tillbaka blir jag så varm på kvällarna. Blir röd i ansiktet och känner mig mycket trött utan feber men jag känner mig sjuk varje kväll. Nattetid brukar jag svettas mycket. Har dåligt med energi dygnet runt. Det känns som mina svettningar går hand i hand med hur jag mår på kvällarna. Vad kan detta vara?

Depression & Ångest

Mår skit av behandlingen

Hej. Jag började med Cipralex i fredags, 10 mg. Har tidigare tagit Sertralin 200 mg och Concerta 54 mg. Och jag mår skit.

Depression & Ångest

Vart vänder jag mig om jag mår dåligt?

Hej mitt namn är Emil. har varit små deprimerad nu ett tag. och rätt nyligen tog det slut mellan mig och min sambo. vilket har gjort att jag verkligen mår skit dåligt nu. har svårt att konsentrera mig och vara glad över huvud taget och är inte alls social... tänkte fråga vilken avdelning man ska vända sig till på lassarettet, har funderat på om jag kanske kan få utskrivet så kallade "lyckopiller". och undrar även om du tror att det är något jag får utskriver? MVH Emil, 22 år

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: