Jag har sen några år tillbaka haft ljusare prickar på magen. De saknar inte helt pigment utan syns tydligare då jag solat. Det har sedan spridigt sig över bröstet och på ryggen. Jag har läst i tidigare frågor att det kan orsakas av en jästsvamp. Jag har testat att behandla med både fengural och selsun, men tycker inte att det är bättre. Fläckarna är ca 1/2 till 1 cm stora och är kanska aningen torrare än den övriga huden. Dom bli inte mörka som jag läst att dom kan bli och dom flagar inte heller, men som sagt lite lite torrare kanske.
Vad kan det vara?
Tacksam för svar.
Är det jästsvamp?
Hej! Det låter som möjligen pityriasis versicolor, dvs jästsvamp som du också funderat på. Vid denna åkomma syns fjällningen i det aktiva stadiet, det är då lokalbehandling såsom selsun, kan fungera. De vita fläckarna (utan fjällning om man skrapar på dem), är resttillstånd, går inte att göra något åt, färgen återkommer.
FN
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?