Har värk på utsidan av fotvalvet, d.v.s. kanten av fottrampet. Det smärtar lite när jag går. Man har konstaterat för hög urinsyra. Har ätit diklofinak 2st/dag och 1st Allopurinol /dag under 1 vecka men vill ha snabbare tillfrisknande. Måttlig med alkohol, ngt överviktig 72 år, man. Vill ut och röra på mig. Tacksam för svar. Man, 72 år
Är det gikt?

Har det med ett giktanfall att göra kan det ta några dagar innan det vänder. Hög men kortvarig Diklofenakdos brukar få besvären att minska avsevärt. Allopurinol används sedan om man har högt urinsyravärde för att minska risken för förnyade anfall. Bra om man sedan kan gå ned lite i vikt och fortsätta att vara återhållsam med alkohol.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Det knakar i fotleden och gör ont.
När jag rör på foten så knackar det till och gör ont i fotleden, jag har stukat foten innan men jag tränar fyra gånger i veckan.
Triggerfinger
Vad är det för fel när flera fingrar låser sig samtidigt? Till exempel om man knyter händerna runt något och man behöver hjälpa till för att öppna handen