Ange ditt sökord

Annons:

Vad behöver jag ha i medicinväskan inför sommaren?

Jag ska vara ute en hel del i sommar och jag undrar vad jag borde ha hemma för att vara förberedd. Vad skulle du säga är måsten i medicinväskan till sommaren?

Jag skulle packa följande:

• Plåster och skavsårsplåster 
• Sårtvätt 
• Handsprit  
• Våtservetter 
• Allergitabletter  
• Åksjuketabletter 
• Stoppande läkemedel vid diarré 
• Vätskeersättning
• Värk- och febernedsättande medicin  
• Solskyddskräm 
• After sun-lotion 
• Myggmedel  
• Fästingmedel  

Annons:
Jenny Petersson
Apotekschef
Uppdaterad: 23 juni, 2021 Publicerad: 23 juni, 2021

Fler frågor

Kvinnans hälsa

Lichen sclerosus och sammanväxningar i slidan

Har drabbats av hudsjukdomen lichen sedan två år. Jag har svårt att föra in något i slidan pga sammaväxningar.

Hjärta & Kärl

Varför två blodtrycksmediciner samtidigt?

känner en dam som äter 2 olika blodtrycksmediciner och har gjort det under en längre tid. Varför får man 2 blodtrycksmediciner och ska man fortsätta att ta dom hela tiden sen?

Alternativb

Det knakar i fotleden och gör ont.

När jag rör på foten så knackar det till och gör ont i fotleden, jag har stukat foten innan men jag tränar fyra gånger i veckan.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: