Ange ditt sökord

Annons:

Förhöja utseende – finare hy

Hej! Jag är man, nyss fyllda 20 och slogs av faktumet att min hy är rätt ful i dagsljus. Jag vill gärna göra något åt det. Den har spår efter finnar, dock inga stora ärr utan röda prickar, lite tråkig färg osv. Inte gropig men kornig, små linjer under ögonen och skuggor. Annars problemfri. Bilden i spegeln hemma ser riktigt bra ut men i hårt ljus eller dagsljus förstör den mitt utseende aningen.

Jag skulle vara oändligt tacksam för ett utförligt svar. Jag vågar inte som man gå in på någon salong och stöta på någon tjej från gymnasiet, tvärtom vill jag briljera vid klassträffen om 5 år med att vara den lyckade och sunda killen som inte förföll och var sig lik.

Jag undrar om du kan ge mig tips på vad jag ska köpa för produkter för att få ett maximalt resultat och gärna detaljerat om du inte vill göra reklam kan du väl maila privat vilka märken du tycker är bäst. Jag har hört massa termer GLA AHA osv. men det förekommer ju så mycket bluffar inom alla brancher.

Beskrivning av min hud:
Min hud är lite känslig för finnar det kan blossa upp någon runt näsvingarna ibland och är torr efter jag duschat, speciell på vintern.

PS. fungerar det verkligen med krämer och sånt dvs. kan man få ett riktigt bra resultat? Tar det lång tid?

Hej!
Allmänt kan man säga att i 20-årsåldern, om man inte har någon hudsjukdom, behöver man inte använda några preparat utan man ska se till att inte rubba hudens eget fina system för återfettning mm. Alltså inte överdrivet tvättande och smörjande! Om du är torr efter duschen kan du använda mjukgörande kräm, det finns många märken receptfritt på Apoteket och det gäller att själv pröva sig fram till det man trivs med.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 20 december, 2002 Publicerad: 20 december, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Hud & Hår

Behöver man solkräm året om?

Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?

Hud & Hår

Behandling av pormaskar/ärr/torr hud

Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: