Hej
Jag har sen jag var liten haft en stor brun vårta på ryggen (stor som en liten ärta). Jag har ett par gånger visat den för läkare och den har ansetts helt ofarlig. Den sitter så att BH:n ibland har kommit åt den och det har hänt ett par gånger att det har gått hål på den och det har kommit någon droppe blod, men det är flera år sen. Häromdagen såg jag att det hade kommit “en våning till” på den. Som en läpp. Vidare tycker jag mig kunna se en liten svag rodnad vid ovankanten av den. Jag förstår att det är svårt att svara när du inte har sett hur det ser ut, men man måste ha remiss för att komma till hudkliniken. Jag är 57 år gammal och bor utanför Norrtälje
Förändring av vårta
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?
Behöver man solkräm året om?
Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?
Behandling av pormaskar/ärr/torr hud
Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!