Ange ditt sökord

Annons:

Hårbottenproblem

Jag har sedan ca 1,5 år tillbaka besvär av “sår” i hårbotten. Har varit hos husläkare, som trodde det var stafylokokker och jag fick pc-behandling för det utan effekt. Då fick jag hydrokortisonlösning, men inte heller denna hade effekt. Remitterades till hudläkare, som inte heller visste vad det är…. Gissade på psoriasis och jag fick återigen börja med hydrokortisonlösning. Ingen effekt alls efter månaders behandling. Fick fö “stark” pc (mot acne?) som jag dock måste sluta med efter ett par veckor p.g.a. illamående och magproblem. Ingen effekt av denna, men kanske för kort behandlingstid. Då gav jag upp! Själv tror jag att diagnosen/diagnoserna är felaktiga.

Vad jag har i hårbotten är icke kliande “sår” med sega/hårda sårskorpor, huden känns “bucklig” och ibland ömmande runt “skorporna”. Tyvärr ser jag ju inte riktigt hur det ser ut, eftersom håret är ivägen, men om jag får bort en sårskorpa (ibland lätt, ibland sitter de “som berget”) så ser de ut som en vanlig sårskorpa med små, små prickar i (märken efter hårstråfästena?).

Har också tånagelsvamp sedan 3-4 år tillbaka. Kan detta ha något med varandra att göra?
Har inte fått någon behandling mot nagelsvampen och har en känsla av att sådana problem ignoreras av hudläkare. Jag är 57 år och är fortfarande vig och rörlig och kan ta hand om mina tånaglar (måste göra detta varje vecka så att de inte ska “becka igen”), men det blir väl svŒrare när jag blir äldre.

Har läst igenom alla diagnoser och de flesta “frågor och svar” på er hemsida men ser inte någonstans något som liknar mina problem.

Svar till Viktoria 57
Sår i hårbotten kan bli långdragna på grund av att man ofta omedvetet kliar och river i hårbotten. Om man kan undvika detta kan såren läka. Detta har ingenting med nagelsvamp att göra.
Förtjockade tånaglar kan orsakas av annat än svamp. Före behandling bör man därför ha en odling som verkligen visar att det finns svamp i naglarna. Behandlingen är långdragen och ofta inte så effektiv varför många av oss hudläkare tvekar att sätta in tablettbehandling vid svamp i tånaglarna.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 18 november, 2002 Publicerad: 18 november, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Hud & Hår

Behöver man solkräm året om?

Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?

Hud & Hår

Behandling av pormaskar/ärr/torr hud

Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: