Hej!
Man hör alltid att man ej får använda kortisonsalva i öppna sår. Varför inte, vad kan hända?
Vad ska man i så fall sätta på sönderkliade och blödande eksem och mollusker?
Min 7 åriga son har eksem och mollusker som är infekterade, han behandlas med antibiotika just nu men skulle behöva något som tar bort klådan så han inte klöser upp allt hela tiden. Apoteket rekomenderade kortisonsalva, men vi törs inte sätta det när han är sönderklöst.
Kortison i sår
Tidigare sades det att man inte fick använda kortison i sår. Sannolikt berodde det på att man trodde att kortisonet kunde nedsätta immunsystemet i såret och därmet en ökad risk att få en infektion på platsen.
Denna risk kan finnas, men synes ringa. I vissa fall kan man använda en kortisonsalva/kräm med bakteriedödande effekt för att vara på säkra sidan. Det finns receptfritt på apoteket i form av Daktacort/Cortimyk, som är en svag kortisonkräm. Använd den 1-2 gånger dagligen och kanske ett täckande förband, så han inte kommer åt så lätt. Är det riktigt besvärlig klåda, kan han behöva en starkare kortisonkräm, men då behövs det ett recept.
Liknande frågor
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?