Ange ditt sökord

Annons:

Frågor kring seborriskt eksem samt läkemedel

Hej!
Jag har några frågor som jag hoppas får svar på.
Är det fel att man använder diproderm för hårbotten-eksem och diprolen (salvan) för kroppen? Jag oroar mig lite för diprolen eftersom jag läst om att salvan tillhör den starkaste i eksemkategorin. Är seborriskt eksem av samma slag i hela kroppen? Om så är fallet så är det inte logiskt att jag får använda läkemedel med olika styrkor, antar jag. Vad skall jag göra? Och kan jag övergå till en svagare salva efter att jag använt diprolen 0,05% salva eller blir eksemet immunt?
Till sist vill jag påpeka om diproderm (lösning) passar mig bra och undrar samtidigt om det är bättre att använda även diproderm salvan?
Tack för svaren!

Seborroiskt eksem ger ofta symtom i form av utslag både i ansiktet, i hårbotten samt på övriga kroppen. Man kan inte använda samma styrka på kortison på alla delar av kroppen beroende på att huden på olika delar av kroppen är olika känslig för biverkningar av kortison såsom förtunning av huden. I ansiktet, i armhålor, i ljumskar och i underlivet kan man som regel inte använda starkare än hydrokortison (grupp I). På armar, ben, rygg samt i hårbotten kan man använda starkare kortison (grupp III) i perioder. Jag kan inte ge några synpunkter på precis vad du skall använda då jag ej vet hur just ditt eksem ser ut. Det som är viktigt att känna till är att en kortisonkräm med procentsats 0,05% kan vara mycket starkare än en kräm med procentsats 1% beroende på hur själva kortisonmolekylen ser ut. Läs mer om indelningen av kortisonsalvor i dermatologens patientinformation här på vår hemsida.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 mars, 2004 Publicerad: 3 mars, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: