Ange ditt sökord

Annons:

Eksem över hela benet

Hej.
Jag har eksem på baksidan av mitt högra ben från hälen ändå upp till rumpan. Hela baksidan av mitt ben är alldeles brunt (ja eksemen är bruna, inte röda) av eksemen som även kliar mycket. Och kliar jag så blir jag vit (uttorkad) på eksemen och det ramlar jättemycket hudceller. Jag har även mer hårväxt där eksem är.
Jag har haft dem så länge jag kan minnas och använt massa olika salvor men inga får bort eksemen, bara dämpar klådan. Har varit hos doktorn men de var en 6-8 år sedan och de visste inte vad det var utan skrev bara ut salva åt mig som inte hjälpte.
Jag skulle bli jätteglad om ni svarade.

Hej!
Du behöver mer aktiv hjälp med ditt eksem än du fått. Det framgår inte om du varit hos en hudspecialist, men det låter inte så. Hos en specialist bedömer man eksemet och om det INTE verkar vara den vanligaste formen, atopiskt eksem, så kan man provta det. Det finns också nyare mediciner för lokalbehandling. Så du bör ordna remiss till hudspecialist för att utreda och behandla ditt besvärliga eksem!
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 15 februari, 2006 Publicerad: 15 februari, 2006

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Hud & Hår

Behöver man solkräm året om?

Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?

Hud & Hår

Behandling av pormaskar/ärr/torr hud

Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: