Ange ditt sökord

Annons:

Bruna naglar

Det är så att jag upptäckte för några dagar sen att mina stortåsnaglar har plötsligt har ändrat färg och går nu åt en brun färg. Det ser även ut som att några andra naglar på vänsterfoten har börjat ändra färg. Färgändringen har gått så snabbt så jag är ganska förundrad över vad det kan vara som har satt igång detta. Jag tror att det gick ungefär en vecka mellan att jag först såg att de såg lite mörkare ut till att de nästan var helt bruna.

Jag spelar beachvolley året runt och är ganska angelägen om att få naglarna tillbaka i sitt normala skick igen. De gör varken ont eller känns annorlunda, det är bara det att det känns inte så fräscht.

Missfärgningar av naglarna kan bero på lite olika orsaker. Är man idrottsutövare (typisk hos tennis och badmintonspelare) med snabba förflyttningar och plötsliga stopp kan man ofta få blödningar under/i stortårna, vilket kommer ge en brun-svart missfärgning av naglarna. Detta kan man bara låta växa bort eller dölja med nagellack.
Ibland kan man få en mer brun-grön missfärgning som startar utifrån, som beror på en bakterieinfektion med pseudomonas. Skulle detta vara fallet kan man pröva receptfria svampmedlet Pevaryllösning som droppas in under nageln 2 ggr dagligen eller på recept använda ögondropparna Isopto-Biotic på motsvarande sätt.
Vid oklarheter, låt en läkare titta på naglarna.
/Anders

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 7 november, 2004 Publicerad: 7 november, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: