Hej, är nu 16 år och har sedan jag var liten drabbats av streptokocker sår på/runt näsan ca 8 gånger per år. Mina lokala läkare säger inte speciellt mycket utan bara att jag ska behandla med salva (altargo). Men tycker inte det är normalt att bli drabbad så ofta och det är inte speciellt roligt med dessa blåsor. Börjar misstänka att det är någon i min omgivning som smittar mig, men ingen jag vet får streptokocker som jag. Så vad tycker du jag ska göra ? (står inte ut med detta längre) / Linus 16
Sår runt och på näsan

Jo, om du har streptokocker måste de komma från någon. Det är inte ovanligt att barn bär streptokocker utan att vara sjuka. Men din beskrivning får mig att undra om du inte har återkommande utbrott av hepres simplex virus, inte minst att du beskriver blåsor. Sök bums du får blåsor nästa gång för att få prov taget för herpes simplex. Har du det finns bra behandling.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?
Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?
Hur undviker jag soleksem under resan?
Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?
Tips på produkter för känslig hud?
Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?