Ange ditt sökord

Annons:

Mörk leverfläck

Hej! Jag har en mörk leverfläck på min hand. Den är inte till besvär mer än att den är där. Den är från nästan svart till en jämn övergång till brunt på kanterna. Mina frågor är om man kan ha svarta leverfläckar? Och är det jag beskrev ett cancersymtom? Philip, 16 år

Redan din ålder talar mot att du skulle ha hudcancer – även om det inte är omöjligt. Visst kan pigmentfläckar se svarta ut och ändå vara ofarliga. Det du beskriver är knappast en cancerfläck. Tidiga tecken på pigmenttumör i huden är 1. en fläck som ändrar sig snabbt och breder ut sig i hudens plan; 2. fläcken blir oregelbunden i kanten; 3. det uppkommer flera färger i fläcken – inte bara en eller två utan tre – fyra. Blödning och klåda är senare tecken på tumöromvandling.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad kan jag göra när myggmedel inte hjälper?

Med sommaren kommer myggor och enligt mig är myggor djävulens påfund! Jag får stora svullnader och betten kliar så mycket att jag bara inte kan låta bli att klia. Jag vill såklart inte ha ärr men inga av de myggmedel eller salvor som jag testat hittills har hjälpt mot att hålla myggorna borta eller att minska klådan. Vad kan jag göra?

Hud & Hår

Hur undviker jag soleksem under resan?

Äntligen kan jag få resa utomlands igen, var så länge sen! Jag har inte har vistats speciellt mycket i den starka solen de senaste två åren och vill därför inte riskera att bränna mig. Jag har även tidigare fått soleksem emellanåt, trots att jag smörjer in mig med solkräm med SPF 30. Hur kan jag undvika att få soleksem? Och hur kan jag hjälpa huden att återhämta sig på bästa sätt efter solen?

Hud & Hår

Tips på produkter för känslig hud?

Jag får under vintermånaderna väldigt torr hud, både i ansiktet och på kroppen. Jag har testat många olika ansiktskrämer och bodylotions men har inte hittat något som riktigt fungerar. Jag har ganska känslig hud och tål inte krämer som har för mycket parfym i sig. Har du några tips på vad som skulle kunna hjälpa?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: