Jag lider inte av det, men jag vill bara få bort dom, eftersom det ser äckligt ut (tycker både jag och en del tjejer). Kan det vara att förhudens slemhinna gått sönder så att de blivit så här? Tvättade penis med massor av tvål och även starkare grejer flera gånger om dagen förut. Jag är så rädd att dom där inte går bort. Hur får jag bort dem?
Bubben (18) är väldigt angelägen om svar på ett stort problem; små vårtliknande saker precis i området under ollonet på förhuden och inte på ollonet.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?
Behöver man solkräm året om?
Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?
Behandling av pormaskar/ärr/torr hud
Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!